Σήμερα  επισκεφτήκαμε την Ακαδημία Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, στο Νέο Ηράκλειο Αττικής. Οι εκπαιδευτές της Ακαδημίας, αφού υποδέχθηκαν μαθητές και εκπαιδευτικούς της Γ΄ τάξης του σχολείου μας, μας ενημέρωσαν για τα εκπαιδευτικά οφέλη της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και πραγματοποίησαν παρουσίαση του προγράμματος του ΠΑ.ΜΑΚ.

Οι μαθητές  απέκτησαν την  πρώτη τους εμπειρία με τη ρομποτική και  ταυτόχρονα ανέπτυξαν τις κοινωνικές τους δεξιότητες μέσω της συνεργατικότητας… κατασκευάζοντας το πρώτο τους ρομπότ… Χρησιμοποιώντας το σετ της Lego® Education  δημιούργησαν κατασκευές και προγραμμάτισαν τις κινήσεις τους συμμετέχοντας σε μεταξύ τους διαγωνισμούς οι οποίοι προσέφεραν πολύ ενθουσιασμό αλλά και διασκέδαση…

Οι  αποστολές στέφθηκαν με επιτυχία!..

Πολύ ευχάριστη και ενδιαφέρουσα εμπειρία  αφού έφερε πλατιά χαμόγελα στα παιδιά, τα οποία έδειξαν τρομερό πάθος, διάθεση και ενθουσιασμό.

Προγραμματίζουμε τις επόμενες κινήσεις μας μια που σήμερα μάθαμε να …  προγραμματίΖΟΥΜΕ!