Μία έκπληξη περίμενε σήμερα τους μαθητές/ τριες της Ε’ και Α’ τάξης στην καρδιά του σχολείου μας «τη βιβλιοθήκη»

Μέρα «αγάπης» και η Ομάδα της Βιβλιοθήκης μας ετοίμασε ένα ραντεβού στα τυφλά με ένα βιβλίο .

Τα βιβλία της Α τάξης είχαν κολλημένο στο περιτύλιγμα ένα ζωάκι ως χαρακτηριστικό της επιλογής τους.

Τα βιβλία της Ε τάξης είχαν ένα στοιχείο …..που με δύο γραμμές σε προκαλούσε ή όχι να το διαλέξεις. Κάποιοι μάλιστα προσπάθησαν να μαντέψουν τον τίτλο του βιβλίου που είχαν στα χέρια τους.

Στόχος να  γνωρίσουν τον φίλο τους από το ραντεβού τους στα τυφλά, να το διαβάσουν,  και να το παρουσιάσουν σε συμμαθητές άλλων τάξεων.

Οι μικροί μας μαθητές (Α τάξη) έφυγαν κρατώντας «την καρδιά» του σχολείου μας και ένα έντυπο, για να ζωγραφίσουν τις εντυπώσεις τους ή κάτι που τους άρεσε από το βιβλίο που ήρθε στο ραντεβού τους.

Σε μας….έμεινε η όμορφη εικόνα των έκπληκτων, λαμπερών ματιών και η αναχώρηση όλων μ’ ένα βιβλίο στο χέρι!

Η Ομάδα της Βιβλιοθήκης εύχεται καλή διασκέδαση  και υπόσχεται νέες εκπλήξεις…