Έφτασε η ώρα να ξεκινήσει το κολυμβητήριο!

Μία ξεχωριστή εμπειρία αρχίζει! Γνωριμία με ένα  νέο άθλημα, αυτό της κολύμβησης, ομαδικά! Μόνο οφέλη μπορεί να προσφέρει!

Πρόγραμμα:

Το Γ3 Πέμπτη 19/01/2023 08:15-10:00 (εκτάκτως ακυρώθηκε η αυριανή συμμετοχή)

Το Γ2 Πέμπτη 19/01/2023 11:45-13:15

Το Γ1 την Παρασκευή 20/01/2023 10:00-11:45

Την ημέρα του κολυμβητηρίου οι μαθητές/ τριες  θα έχουν μαζί τους το σακίδιο με τα απαραίτητα είδη και θα προσέξουν τη διατροφή τους.

Απαραίτητα εφόδια:

• Μαγιό
  • Κολυμβητικό σκουφάκι
  • Πετσέτα ή μπουρνούζι
  • Σαγιονάρες
  • Σαμπουάν /αφρόλουτρο
  • Μάλλινο σκουφάκι, κασκόλ για προστασία του κεφαλιού και της μύτης μετά το κολυμβητήριο.

Φαγητό πριν την κολύμβηση:

Η κολύμβηση, για λόγους ασφάλειας, επιτρέπεται αφού έχουν περάσει τουλάχιστον τρεις (3) ώρες από το τελευταίο γεύμα.

• Όταν έχουν την 1η και 2η ώρα κολύμβηση, είναι προτιμότερο να μην πιουν γάλα το πρωί, αλλά να μην ξεχάσουν να φάνε κάτι ελαφρύ.
    (Αφορά τους/τις μαθητές/τριες του Γ3 τμήματος.)
  •  Όταν έχουν την 3η και 4η ώρα κολύμβηση, τρώνε το πρωινό τους και μπορούν μετά το μάθημα της κολύμβησης να φάνε το «δεκατιανό» τους.
    (Αφορά τους/τις μαθητές/τριες του Γ1 τμήματος.)
  •  Όταν έχουν την 5η και 6η ώρα κολύμβηση , τρώνε κανονικά το πρωινό τους και στο πρώτο μεγάλο διάλειμμα μπορούν να φάνε ένα ελαφρύ σνακ. Πρέπει να αποφεύγουν τις τυροπιτο-σπανακόπιτες, τα κρουασάν , τα γεμιστά τσουρέκια, τα πατατάκια και όλα τα συναφή προϊόντα.
    (Αφορά τους/τις μαθητές/τριες του Γ2 τμήματος.)

Κατά την παραμονή τους στο κολυμβητήριο οι μαθητές/τριες θα πρέπει να τηρούν τους κανόνες ασφαλείας και υγιεινής.

Την ημέρα του κολυμβητηρίου καλό είναι να φορούν κατά προτίμηση αθλητική φόρμα που είναι φαρδιά και και δεν κολλάει στο δέρμα, σε αντίθεση με τα κολάν ή τα παντελόνια τζιν που θα ταλαιπωρήσουν τα παιδιά και θα αργήσουν να ντυθούν.

Το κολυμβητήριο έχει θερμαινόμενη πισίνα.

Καλή αρχή!