Σήμερα οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Σκιρώνειο Κέντρο στην Κηφισιά.

Τα παιδιά, ανάμεσα σε έργα τέχνης από τη μια και ελιές, ροδιές, φλαμουριές, πεύκα και κυπαρίσσια από την άλλη, ανακάλυψαν πώς η ανθρώπινη δημιουργία μπορεί να συνυπάρχει αρμονικά με τη φύση.

Με την καθοδήγηση των εικαστικών του Πάρκου και μέσα από κατάλληλη για την ηλικία τους μέθοδο (λύνοντας γρίφους) προσέγγισαν, παρατήρησαν, κατανόησαν τα εκθέματα ενεργοποιώντας την πλούσια φαντασία τους.

Έφτιαξαν τα δικά τους γλυπτά από πηλό, έτρεξαν στον τεράστιο ελαιώνα, μάζεψαν πολύχρωμα αγριολούλουδα, χάρηκαν τη φύση στην καλύτερή της εποχή!

Ήταν μια ευχάριστη και δημιουργική εμπειρία στο «Χαρούμενο Λιβάδι» όπως το αποκάλεσαν, που σίγουρα θα θυμόμαστε όλοι και όλες για πολύ καιρό!