Αγαπητοί γονείς / κηδεμόνες,

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, αναγνωρίζοντας την τεράστια ανθρωπιστική κρίση που έχει προκαλέσει το ξέσπασμα του πολέμου στην Ουκρανία και τους εκατοντάδες χιλιάδες κατοίκους της που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τις εστίες τους, απευθύνει κάλεσμα στον κόσμο για συγκέντρωση τροφίμων μακράς διαρκείας.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων στηρίζουν την προσπάθεια του Ε.Ε.Σ για την συλλογή τροφίμων μακράς διάρκειας, για να σταλούν ως βοήθεια στους πληγέντες του πολέμου στην Ουκρανία.

Τρόφιμα: γάλα εβαπορέ, σκόνη γάλακτος για παιδιά, κονσέρβες παντός τύπου, δημητριακά, παξιμάδια, αλεύρι, ζυμαρικά κ.α.

Ας ανταποκριθούμε με ευαισθησία ως ενεργοί πολίτες αναδεικνύοντας ανθρώπινες αξίες.

Στο σχολείο θα είναι ανοιχτή η αίθουσα πολλαπλών, όπου εκεί θα συγκεντρώνεται η προσφορά όλων μας καθημερινά 08:00-13:30 από την Τρίτη 05/04/2021- Τετάρτη 13/04/2021.

Είσοδος από την οδό Πιερίων με τα μέτρα προστασίας (μάσκα και αποστάσεις).

Όλοι μαζί μπορούμε να συνδράμουμε τους πληγέντες της Ουκρανίας!

Η συνεισφορά όλων μας είναι σημαντική.

Η Διεύθυνση του σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων

Σ’ αυτό τον κόσμο, που ολοένα στενεύει, ο καθένας μας χρειάζεται όλους τους άλλους.
Πρέπει ν’ αναζητήσουμε τον άνθρωπο, όπου και να βρίσκεται.

Γ. Σεφέρης ,Ομιλία στη Στοκχόλμη , Δοκιμές, Β’ τόμος, εκδόσεις Ίκαρος