Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σήμερα το μεσημέρι Πέμπτη 16/09/2021 ενημερωθήκαμε ότι ένας μαθητής του Δ2 διαγνώστηκε θετικός στον Covid-19 μετά από μοριακό έλεγχο.

Αναγνωρίστηκαν και καταγράφηκαν οι «στενές επαφές» του επιβεβαιωμένου κρούσματος και ενημερώθηκαν για τα μέτρα που πρέπει να λάβουν.

Σύμφωνα με τα επικαιροποιημένα μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης  Covid-19 στις σχολικές μονάδες, όλα τα άτομα που χαρακτηρίζονται ως «στενές επαφές» επιβεβαιωμένου περιστατικού Covid-19 μπορούν να συνεχίσουν τις δραστηριότητές τους και να μην τεθούν σε κατ΄ οίκον απομόνωση (καραντίνα) με τις προϋποθέσεις:

1. να μην εμφανίζουν συμπτώματα νόσησης

(π.χ. βήχας,  πυρετός,  δύσπνοια,  πονόλαιμος,  γαστρεντερικά  συμπτώματα,

κεφαλαλγία, μυαλγίες, αοσμία, αγευσία) και

1. να είναι ΑΡΝΗΤΙΚΑ τα αποτελέσματα των απαραίτητων διαγνωστικών ελέγχων στους οποίους θα υποβάλλονται μέχρι και την Τετάρτη 22/9.

Οι δηλώσεις των αρνητικών διαγνωστικών ελέγχων πρέπει να προσκομίζονται στο σχολείο, για να γίνονται δεκτά τα παιδιά στην τάξη.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΕΟΔΥ, αύριο Παρασκευή 17/9 θα γίνονται δωρεάν RAPID TEST στο Μαρούσι, στην Πλατεία Ευτέρπης, από κινητά συνεργείο του ΕΟΔΥ από 9:00 – 15:00.

Ευχόμαστε «περαστικά» στο μαθητή μας και «καλά αποτελέσματα» σε όλους/ες τους/τις συμμαθητές/τριές του.

Γεωργόπουλος Σωτήρης