H σημερινή μέρα ήταν μέρα xαράς για τα “δευτεράκια” μας! Στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων, επισκεφθήκαμε το βοτανικό κήπο στο Χαϊδάρι. Ήταν μία εκδρομή που περίμεναν με μεγάλη ανυπομονησία καθώς αυτή την εμπειρία την ζουν για πρώτη φορά στα σχολικά τους χρόνια. Έτσι φορώντας μάσκες, με το self test και το αντισηπτικό στην τσάντα μπήκαν στο πούλμαν φόρεσαν ζώνες και ξεκινήσαμε.

Στη διαδρομή κοιτάζαμε τα πάντα από ψηλά. Είδαμε τον προαστιακό και σε λίγο,τη θάλασσά ,τα πλοία και τα διυλιστήρια με τα τεράστια φουγάρα τους. Τραγουδήσαμε τον Μπάρμπα –Μπρίλιο, τους 10 μικρούς Ινδιάνους, το χαρωπά τα δυο μου χέρια,παίξαμε: ‘’το βλέπω- βλέπω ένα πράγμα ‘’και όταν φτάσαμε χωριστήκαμε σε ομάδες και ακολουθήσαμε διαφορετικές διαδρομές.

Παρακολουθήσουμε εκπαιδευτικό πρόγραμμα που περιλάμβανε ξενάγηση και φύτεμα σπόρων. Περπατήσαμε σε δρομάκια του δάσους, είδαμε δέντρα, μάθαμε για φυτά που ήρθαν από άλλες χώρες, περάσαμε από μία ‘’παραμυθένια’’ γέφυρα, σταματήσαμε σε μία λίμνη, αγγίξαμε χελώνα, πήγαμε σε παιδική χαρά με ξύλινα παιχνίδια, χαϊδέψαμε μια γατούλα και τελικά με το γλαστράκι στο χέρι επιστρέψαμε στο σχολείο μας.

Μικροί και μεγάλοι περάσαμε πολύ ωραία γιατί οι εκδρομές μας έλειψαν! Επιτέλους άρχισε να μυρίζει το παλιό γνώριμο σχολείο που αφήσαμε….